WYDARZENIA
Promocja książki „Perskie malarstwo miniaturowe w rękopisach z polskich zbiorów” dr Magdaleny Ginter-Frołow
WSTĘP: Wolny
CYKL: Festiwal Kultury Perskiej
Zapraszamy na wykład Wizerunek kobiety w malarstwie perskim oraz promocję książki „Perskie malarstwo miniaturowe w rękopisach z polskich zbiorów” dr Magdaleny Ginter-Frołow, kuratorki kolekcji sztuki muzułmańskiej Muzeum Azji i Pacyfiku.
Publikacja „Perskie malarstwo miniaturowe w rękopisach z polskich zbiorów” jest pionierskim opracowaniem polskich kolekcji z punktu widzenia historii sztuki, a więc poprzez wnikliwe analizy stylistyczne, ikonograficzne czy badania kulturowego kontekstu dzieł. Autorce udało się dokonać wielu ciekawych odkryć co do autorstwa, pochodzenia i tematyki miniatur, nierzadko stawiających je w zupełnie nowym świetle. Jest to z pewnością pozycja obowiązkowa dla osób interesujących się sztuką perską, zwłaszcza że zawiera również pełny katalog omawianych miniatur. Jako wynik interdyscyplinarnych badań porusza też wiele tematów z tak różnorodnych dziedzin jak historia mecenatu artystycznego, kostiumologia czy symbolika.
MAGDALENA GINTER-FROŁOW – historyczka sztuki, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2003 roku pracuje w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie jako kuratorka kolekcji islamskiej, obejmującej eksponaty z Bliskiego Wschodu i Azji Centralnej. Realizuje wystawy poświęcone sztuce i kulturze muzułmańskiej oraz recepcji sztuki azjatyckiej w Polsce. W 2006 roku prowadziła badania w Iranie w ramach stypendium Polskiej Akademii Nauk. Jest członkinią Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata.
Magdalena Ginter Frołow, Perskie malarstwo miniaturowe w rękopisach z polskich zbiorów,
Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata & Wydawnictwo Tako,
Warszawa – Toruń 2021, ISBN 978-83-66758-03-2
Publikacja dofinansowana z programu „Doskonała nauka – wsparcie monografii naukowych” Ministra Edukacji i Nauki.
Wydarzenie organizowane w ramach Festiwalu Kultury Perskiej.
Organizatorzy: Muzeum Azji i Pacyfiku, Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata (logo)
WSTĘP: bezpłatny