SEMINARIUM LITERACKIE W MUZEUM AZJI I PACYFIKU | Cheon Myeong-kwan „Wieloryb”

30.10.2024, 18.00
WSTĘP: bezpłatny

Październikowe Seminarium Literackie w Muzeum Azji i Pacyfiku będzie poświęcone współczesnej literaturze koreańskiej.

Cheon Myeong-kwan (ur. 1964) sam chyba jest zaskoczony tym, co mu się przydarzyło. Drzwi do kariery scenarzysty i reżysera – jak sam powiada – się zamknęły. W obliczu bankructwa zajął się pisaniem, choć – jak sam przyznaje – to zajęcie mu wcale nie odpowiadało. Zadebiutował w 2003 roku opowiadaniem i otrzymał za nie prestiżową nagrodę Munhak Tongne. Rok później wydał powieść Wieloryb i ponownie otrzymał nagrodę Munhak Tongne. Powieść ta przyniosła mu również światowy rozgłos, gdy w roku 2023 znalazła się na krótkiej liście do Międzynarodowej Nagrody Bookera. Porównywana do utworów Gabriela Garcia Márqueza, Hermana Melville’a czy Murakamiego Haruki, łączy ona historię Korei i jej folklor, elementy baśniowe i mityczne, motywy filmów grozy i literatury popularnej, zaangażowanie społeczne i czarny humor. W Korei powieść Wieloryb zyskała rangę dzieła kultowego. Może warto się przekonać, czy słusznie?

Omawiana lektura: Wieloryb, Cheon Myeong-kwan.
Prosimy o zapoznanie się z tekstem.

Seminarium poprowadzi prof. Ewa Rynarzewska.
Gościem spotkania będzie tłumaczka książki dr Anna Diniejko.

Zapisy na spotkanie przyjmujemy pod adresem: seminariumliterackie@muzeumazji.pl

Wstęp bezpłatny.