Oprowadzanie kuratorskie | Mongolia latem i zimą

14.09.2024, 14.00
WSTĘP: 20 zł (bilet normalny), 12 zł (bilet ulgowy)

W sobotę 14 września o godz. 14.00 zapraszamy na spotkanie Mongolia latem i zimą w Galerii Mongolii na wystawie stałej Podróże na wschód, po której oprowadzi dr Krzysztof Morawski, kurator i współautor wystawy.

Znaczna część Mongołów pozostaje wierna tradycyjnej formie życia i gospodarowania, jaką jest w ich kraju w wędrowne pasterstwo. Hodują pięć gatunków zwierząt (koń, baktrian, bydło/jak, owca, koza), przenosząc się w uporządkowanym trybie, całą rodziną, ze swoim domostwem i zwierzętami, na kolejne terytoria-pastwiska. Ich domem jest obszerny, kolisty, rozkładany namiot – jurta (nazywana w Mongolii: ger), o drewnianej konstrukcji i – dawniej – czysto wojłokowym pokryciu. Życie cały rok pod gołym niebem, żywienie się tym, co daje hodowla zwierząt i przygotowanie się do mroźnej mongolskiej zimy, wymaga doświadczenia i wysiłku. O tym będzie mowa w czasie oprowadzenia.

Informacje o wystawie stałej.
Udział w oprowadzaniu jest bezpłatny po zakupie biletu wstępu do muzeum (20 zł normalny, 12 zł ulgowy).

Wydarzenie na facebooku.

baner promocyjny