Oprowadzanie kuratorskie | Biżuteria etniczna Azji Centralnej: Uzbekistan, Turkmenistan, Afganistan

8.06.2024, 12.00
WSTĘP: 20 zł (bilet normalny), 12 zł (bilet ulgowy)

W sobotę 8 czerwca o godz. 12.00 zapraszamy na spotkanie Biżuteria etniczna Azji Centralnej: Uzbekistan, Turkmenistan, Afganistan w Galerii Azji Centralnej na wystawie stałej Podróże na wschód, po której oprowadzi Karolina Krzywicka, kuratorka i współautorka wystawy.

Podczas oprowadzania kuratorskiego odkryjemy różnorodność i bogactwo biżuterii, charakterystycznej dla tego zróżnicowanego etnicznie regionu. Poznamy między innymi wyróżniającą się dekoracyjnością biżuterię Turkmenów z karneolami, rozmaite i rozbudowane ozdoby z Afganistanu, zdobione lapis lazuli zwanym „błękitnym złotem Afganistanu” oraz popularne w całym regionie amuletnice, czyli ozdoby chroniące m.in. przed „złym okiem”.

Informacje o wystawie stałej.
Udział w oprowadzaniu jest bezpłatny po zakupie biletu wstępu do muzeum (20 zł normalny, 12 zł ulgowy).
grafika promocyjna