WYDARZENIA
„Ogień i monsun. Indochiny z bliska” – spotkanie autorskie
30.01.2020, 18:00
WSTĘP: wolny
WSTĘP: wolny
W czwartek, 30 stycznia o godz. 18.00, zapraszamy na spotkanie z Elżbietą i Andrzejem Lisowskimi poświęcone ich najnowszej książce.
Wstęp wolny
Elżbieta i Andrzej Lisowscy „Ogień i monsun. Indochiny z bliska”
Opis książki:
Jak Angkor Wat opowiada historię stworzenia kosmosu? Dlaczego Wietnamczycy z uśmiechem serwują w pubach (także Amerykanom!) płonący shot B-52, choć to nazwa amerykańskich strategicznych bombowców dalekiego zasięgu, które siały grozę pod niebem tej części Indochin? Czym dla mieszkańców Indochin są talizmany i dlaczego kontakt z duchami uważany jest tam za oczywisty? Co z przerażającą spuścizną Czerwonych Khmerów? Dlaczego w Chiang Rai powstała Biała Świątynia? Komu świat zawdzięcza złą sławę Złotego Trójkąta? Na pewno nie jest to zwyczajna książka podróżnicza. Mocny reportaż przeplata się tutaj z elementami eseju, a filozofia życia z praktycznymi podpowiedziami, jak odkrywać dla siebie Indochiny. „To ważny kawałek naszego wymarzonego, jeszcze w czasach »żelaznej kurtyny«, świata” — mówią Lisowscy. „Z pobudzającym zmysły, monsunowym powietrzem, soczystą zielenią palm i klimatami z filmu »Pożegnanie z Afryką«. I przede wszystkim z krajobrazami i nastrojami z oscarowego melodramatu »Indochiny«, z niezwykłą rolą Catherine Deneuve. To nastroje ze zmysłowego filmu »Kochanek« Jeana-Jacquesa Annaud”. Ta książka wyrosła z wewnętrznej potrzeby autorów, jest próbą zmierzenia się z nieuchronnością losu i pełnymi bolesnych meandrów dziejami tej części Azji. Elżbieta i Andrzej Lisowscy właśnie w Indochinach przeżyli życiowe tsunami. Tego samego dnia, w odstępie kilkunastu godzin, zostali obrabowani ze wszystkiego w Phnom Penh, a jednocześnie ogień strawił ich mieszkanie na krakowskim Kazimierzu. Zawalił się im świat, ale nie odgrodzili się murem od marzeń.
Autorzy:
Elżbieta i Andrzej LISOWSCY Uzależnieni od Krakowa filmowcy i podróżnicy. Nieuleczalnie chorzy na poriomanię – niekontrolowany popęd wędrowniczy, trochę żartobliwie zdiagnozowany przez znanego psychiatrę i eksploratora prof. Zdzisława Jana Ryna, kolegę z nowojorskiego The Explorers Club, którego są członkami. Żyją w podróży i świecie mediów już od 40 lat. Laureaci wielu nagród (m.in. Nagroda Magellana – Warszawa, Tunisia Awards – Hammamet, Złoty Medal Straussa – Wiedeń, Złote Pióro – Zagrzeb, Grand Prix Media Travel – Łódź). Twórcy telewizyjnego „Światowca”, magazynu „Z plecakiem i walizką” oraz radiowego „Południka Café”. Redagowali pierwsze w Polsce prasowe dodatki podróżnicze („Echo Krakowa, „Dziennik Polski”, „Przekrój”). Autorzy książkowych i radiowych „Południków szczęścia”, a także setek artykułów ze świata (m.in. „Rzeczpospolita”, „Voyage”, „Podróże”, „Odra”). Napisali też kilkanaście autorskich przewodników turystycznych. Ich „Tunezja” ukazała się w wielojęzycznych wersjachna całym świecie, a „Wspaniały weekend w Krakowie” równocześnie w Polsce i we Francji. Na Facebooku administrują grupą „Południki Szczęścia – Meridians of Happiness”. Z sentymentem wspominają wydany w „Bezdrożach”,w 2005 roku, przewodnik „Wiedeń. Miasto artystów i geniuszy”, w którym zaproponowali własne, nietypowe, tematyczne szlaki po naddunajskiej metropolii.
Elżbieta (zodiakalny Skorpion) – orientalistka, iranistka (praca doktorska: „Irański mit kosmologiczny w świetle Awesty i Bundahisznu”), badaczka mistycznego islamu; Andrzej (zodiakalne Ryby) – studiował historię sztuki, dziennikarz, fotograf i producent programów TV. W podróży od zawsze. Jak mówią: „Także w poprzednich wcieleniach…”.