WYDARZENIA
MUZEUM KRYTYCZNE – SPOTKANIE Z MAXEM CEGIELSKIM
WSTĘP: Bilety: 15 zł, 10 zł
Historia kolekcji Muzeum Azji i Pacyfiku na tle relacji PRL z „krajami rozwijającymi się” czy „Trzecim Światem”, jak nazywano dzisiejsze „globalne Południe”.
Pomimo izolacji, z jaką kojarzony jest dziś ustrój socjalistyczny, po odwilży 1956 r. sukcesywnie nawiązywał szerokie kontakty ekonomiczne i polityczne z Azją i rejonem Pacyfiku, a także Afryką. Celem wykładów będzie spojrzenie na dzieje Muzeum na szerokim tle „socjalistycznej globalizacji”, jak zjawisko określane jest przez badaczy.
Pierwsze spotkanie poświęcone będzie początkom kolekcji: podróżom założyciela muzeum Andrzeja Wawrzyniaka do Chin, Wietnamu i Indonezji, roli Polskiej Żeglugi Morskiej i Polskich Linii Oceanicznych, wyprawom artystów i architektów do Azji, PRL-owskim czasopismom promującym markę „Made in Poland” na świecie.
O prelegencie:
Max Cegielski – urodzony 1975. Pisarz, kurator, badacz, dziennikarz. Autor takich książek, jak „Oko Świata. Od Konstantynopola do Stambułu”, za którą otrzymał w 2009 r. nagrodę imienia Beaty Pawlak czy powieści „Prince Polonia”, Wielki gracz” i „Nazywam się Czogori”. W październiku 2023 ukaże się jego zbiór esejów „Kongo w Polsce. Włóczęgi z Josephem Conradem”.
Kurator projektów artystycznych, m.in. z Jankiem Simonem „Sklep Polsko-Indyjski/Prince Polonia” (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Clark House Initiative w Bombaju, Trafo w Szczecinie; 2017-2018). Naukowo zajmuje się relacjami PRL z „Trzecim Światem”.
Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł