WYDARZENIA
Magiczny realizm po indonezyjsku
WSTĘP: wolny
Eka Kurniawan znalazł się na liście stu najważniejszych intelektualistów magazynu Foreign Policy (FP Top 100 Global Thinkers) za „dołączenie literatury indonezyjskiej do mapy literatury światowej”. Jest też pierwszym Indonezyjczykiem, który otrzymał nominację do Nagrody Bookera (2016). Jego styl pisania często określany jest indonezyjską odmianą realizmu magicznego. Przetłumaczone książki Eki Kurniawana wreszcie trafiły do polskich czytelników i pozwolą im lepiej zrozumieć kulturę i historię Indonezji – czwartego państwa świata pod względem liczby ludności.
Człowiek tygrys oraz Piękno to bolesna rana to dwie powieści, w których pisarz, za pomocą nawiązań do indonezyjskich mitów i legend, opisuje współczesną Indonezję. Elizabeth Pisani – pisarka, badaczka i podróżniczka – nazywa ten kraj „największą niewidzialną rzeczą na Ziemi”. Indonezja, po przemianach ustrojowych dołączyła do grona państw demokratycznych i jest jednym z głównych ośrodków rozwoju gospodarczego Azji, jednak wiedza o tym gigantycznym, położonym na tysiącach wysp kraju jest w Polsce bardzo niewielka. To świat sam w sobie, a proza Kurniawana pozwala na zanurzenie się w tamtejszej rzeczywistości. Przez jego meandry i realia przeprowadzą nas zaproszeni do dyskusji goście:
Paweł Cywiński – orientalista, kulturoznawca, geograf. Współtwórca Fundacji Polska Gościnność, która zajmuje się pomocą bezpośrednią uchodźcom w ramach inicjatywy Chlebem i Solą oraz prowadzi największy polskojęzyczny portal na temat uchodźców Uchodźcy.info. Współtwórca projektu post-turysta.pl, redaktor Magazynu Kontakt, publicysta i radiowiec. Na co dzień pracuje na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW, gdzie zajmuje się między innymi kwestiami dotyczącymi Indonezji.
Michał Sęk – geograf i badacz społeczny. Członek zespołu badawczego „DNA Miasta” oraz członek redakcji „Magazynu Miasta”. Pracownik Centrum Badań nad Społeczeństwami Wieloetnicznymi Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych w Polskiej Akademii Nauk, gdzie zajmuje się rolą decentralizacji w ograniczaniu konfliktów etnicznych w Indonezji. Stypendysta rządu indonezyjskiego. Interesuje się rozwojem lokalnym i regionalnym oraz ekonomią rozwoju tak w Polsce, jak i w Indonezji. Członek Zarządu Stowarzyszenia Polsko-Indonezyjskiego SAHABAT.
Dr Marianna Lis – teatrolożka, od ośmiu lat studiuje i bada tradycyjny teatr cieni wayang kulit. Na podstawie prowadzonych w Yogyakarcie i Surakarcie badań terenowych, w 2017 roku obroniła w Instytucie Sztuki PAN doktorat poświęcony tradycji i obszarom poszukiwań we współczesnym wayangu Jawy Środkowej. Od 2011 roku wykłada Performans międzykulturowy na wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie.
Spotkanie poprowadzi:
Martyna Obarska – redaktorka, dziennikarka, kulturoznawczyni. Wicenaczelna Magazynu Miasta. Na co dzień pisze i uczy o miastach, w wolnych chwilach pochłania nałogowo książki.
W czasie spotkania książki będzie można kupić w promocyjnych cenach.