WYDARZENIA
Holi, Holaka, Holika a tradycje Azji Południowej
WSTĘP: bezpłatny
CYKL: BARWY HOLI
Jedno z bardziej znanych i popularnych hinduskich świąt, Holi, w swym najradośniejszym aspekcie to polewanie się wzajemnie wodą i obsypywanie różnokolorowymi sproszkowanymi barwnikami.
Święto Holi, obchodzone w pełnię księżyca na przełomie lutego i marca, ma charakter karnawałowy, demokratyczny, obrazoburczy, jest wyrazem radości z nadchodzącego nowego roku w przyrodzie, a także zwycięstwa dobra nad złem. To ostatnie celebruje się, symbolicznie spalając kukłę demonicy Holaki w noc poprzedzającą dzień Holi.
Święto i obyczaje nazywane krótko „Holaka” literatura sanskrycka wspomina już w pierwszych wiekach naszej ery. Ale nie mamy pewności, na czym wedle najstarszych źródeł polegały obchody, z czym się wiązały. Natomiast zdecydowanie nasze źródła wiążą te celebracje ze wschodem – wschodnią częścią Azji Południowej. Ponieważ jest to jedyne święto wymienione w dyskusji o różnych świętach regionalnych z nazwy, możemy zakładać, że już wtedy było ważne i wszyscy wiedzieli, jak się je celebruje. Popatrzmy na te najstarsze źródła, zobaczmy, czy i jakie informacje tradycja nam przekazała. A przy okazji sprawdzimy, co wspólnego ma święto zwane „Holaka” z terminem „holaka” spotykanym po pierwsze w indyjskiej sztuce kulinarnej, a po drugie w indyjskiej medycynie.
Serdecznie zapraszamy na wykład dr Moniki Nowakowskiej, sanskrytolożki i indolożki od lat związanej z Katedrą Azji Południowej Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Dr Monika Nowakowska studiowała sanskryt i indologię na Uniwersytecie Warszawskim i w Oksfordzie, a także uczyła się hindi na stypendium w Indiach. Zajmuje się głównie dawną literaturą religijną i filozoficzną spisaną w sanskrycie, ale interesuje ją również obecność, trwanie i przekształcanie się pojęć i leksyki sanskryckiej we współczesnej kulturze i językach Indii.
Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej Barwy holi.
Wydarzenie na facebooku.
Wstęp bezpłatny.