WYDARZENIA
Gruzja – premiera książki dr Jerzego Rohozińskiego
WSTĘP: wolny
8 marca Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zaprasza na spotkanie z dr Jerzym Rohozińskim, historykiem i antropologiem kultury, promujące jego książkę „Gruzja” z serii „Początki państw” (Wydawnictwo Poznańskie 2016).
Ta bardzo przystępnie napisana książka opowiada o zmaganiach dawnej Gruzji z geopolityką, o jej wzlotach i upadkach. Jest też trochę o kulturze, literaturze, religijności i hierarchii społecznej. Opowieść zaczyna się w późnej starożytności, śledzi losy płd.-zach. Kaukazu w epoce podbojów arabskich, omawia proces zjednoczenia ziem gruzińsko-abchaskich pod egidą dynastii Bagratydów, przybliża wreszcie gruzińskie „pięć minut” w światowych dziejach: panowanie Dawida Budowniczego w XII w. i jego prawnuczki Tamary na przełomie XII i XIII w. Monarchowie ci budzili zachwyty krzyżowców i przerażenie muzułmanów (choć nie wszystkich). Ten piękny sen przerwie mongolska zawierucha w połowie XIII w.
Dla miłośników Gruzji lektura obowiązkowa (ale również zachęta do sięgnięcia po inne prace). Poza tym to apel, by nie zapominać o tym przepięknym kraju na naszych lekcjach historii.
Jerzy Rohoziński (ur. 1971), historyk, antropolog kultury. Autor książki Święci, biczownicy i czerwoni chanowie. Przemiany religijności muzułmańskiej w radzieckim i poradzieckim Azerbejdżanie (nagroda krajowa „Przeglądu Wschodniego” w 2005), Bawełna, samowary i Sartowie. Muzułmańskie okrainy carskiej Rosji 1795-1916 (wyróżnienie „Academia 2015”, nominacja do nagrody „Identitas 2015”) oraz Narodziny globalnego dżihadu (Wyd. Poznańskie 2017). Zajmował się współpracą rozwojową, naukową i kulturalną w Ambasadzie RP w Gruzji.
Organizacja: Karolina Krzywicka, kustosz MAiP
Liczba miejsc ograniczona. Bardzo prosimy o punktualne przybycie. Osoby spóźnione więcej niż 15 min mogą nie zostać wpuszczone na wydarzenie.