WYDARZENIA

Image article

2. edycja Festiwalu Literatury Azjatyckiej | 14-17 listopada 2024

14.11.2024 - 18.11.2024

Już po raz drugi w Muzeum Azji i Pacyfiku odbędzie się wielkie święto książki azjatyckiej. Podczas czterodniowego (14–17 listopada 2024) Festiwalu Literatury Azjatyckiej (#FLA 2024) stworzymy przestrzeń do dyskusji na temat literatury z odległych geograficznie i kulturowo regionów świata. W programie ciekawe spotkania z tłumaczami i specjalistami, wykłady i debata poświęcona popularności literatury azjatyckiej w Polsce.

Festiwal to także część targowa ze stoiskami czołowych wydawnictw, strefa spotkań z autorami piszącymi o Azji, warsztaty specjalistyczne, a także atrakcje dla rodzin z dziećmi. Wydarzenie otworzy (14 listopada) czytanie performatywne „Śpiących piękności”, opowiadania japońskiego noblisty Yasunariego Kawabaty w reżyserii Joanny Grabowieckiej-Świerszcz.

Targi książki i spotkania z autorami piszącymi o Azji

W tym roku do współpracy zaprosiliśmy wydawnictwa i księgarnie, które mają w swojej ofercie nie tylko książki autorstwa pisarzy pochodzących z Azji, lecz także rodzimych badaczy i reportażystów. W weekend festiwalowy (16–17 listopada, 10.00–18.00) odbędzie się część targowa ze stoiskami kilkunastu polskich wydawnictw oraz strefa spotkań z autorami piszącymi o Azji: Martą Sawicką-Danielak, autorką reportażu „Oko tygrysa”, zajmującym się współczesną Mjanmą i stosunkami rosyjsko-chińskimi Michałem Lubiną; Marceliną Szumer-Brysz, autorką reportaży o Turcji; Agnieszką Couderq, autorką cyklu powieści historycznych o Michale Boimie; Katarzyną Podstawek oraz Katarzyną Rutowską, autorkami powieści „Ucieczka Apsary”, inspirowanej indyjskim gatunkiem desi fantasy.

Wydawnictwa na targach książki podczas FLA 2024

Państwowy Instytut Wydawniczy, Wydawnictwo Akademickie Dialog, Tajfuny, W.A.B., Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Bo.wiem, Wydawnictwo KIRIN, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Spółdzielnia, Wydawnicza „Czytelnik”, Wydawnictwo Mova, Znak, Waneko, Wydawnictwo Yumeka, Grupa Wydawnicza Relacja, Azjatyckie Języki

Spotkania, wykłady i…bajki

W programie festiwalu znalazły się spotkania i wykłady nt. książek reprezentujących różne gatunki literackie – od literatury pięknej, przez literaturę faktu, po science-fiction i fantasy. Będzie to świetna okazja do zapoznania się m.in. z: twórczością przedstawicieli trzech pokoleń pisarzy chińskich – Lao She, Yu Hua, Shuang Xuetao, Japonią widzianą oczami noblistów: Kenzaburō Ōe i Yasunariego Kawabaty, głosami nowego pokolenia – Li Kotomi („Wyspa pajęczych lilii”), czy Normana Eriksona Pasaribu („Nie do końca szczęśliwe historie”), fantastyką indyjską (desi fantasy), fenomenem azjatyckiej literatury comfort read oraz motywem istot wampirycznych w kulturach Azji i… kotów w japońskiej literaturze.

Głos pisarzy azjatyckich wybrzmi także w trakcie krótkich wywiadów, które będą wyświetlane przez cały weekend festiwalowy. Do rozmowy zostali zaproszeni głównie autorzy nie tłumaczeni w Polsce z rejonów nieznanych polskim czytelnikom, np. Małych Wysp Sundajskich czy Buthanu. Atrakcją dla rodzin z dziećmi będą bajki na wystawie („Dawno temu w Mongolii” i „Dawno temu w Bagdadzie”).

Warsztaty specjalistyczne i debata

15 listopada odbędą się, organizowane z ramienia Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, warsztaty specjalistyczne (BRAK MIEJSC) dla studentów japonistyki i młodych tłumaczy z języka japońskiego, które poprowadzi Anna Wołcyrz – wydawczyni, redaktorka i tłumaczka. Na zakończenie Festiwalu odbędzie się otwarta debata poświęcona popularności literatury azjatyckiej w Polsce. Gościniami Wojciecha Szota będą redaktorka Elżbieta Brzozowska, tłumaczka literatury indonezyjskiej Mariana Lis oraz Anna Wołcyrz.

Grafika

 

Pełen program 2. edycji Festiwalu Literatury Azjatyckiej.
Festiwal Literatury Azjatyckiej na Facebooku.
Zapraszamy również na muzealnego bookstagrama maip_czyta.

Organizatorzy:

Dominika Kossowska-Janik
Justyna Jabłońska
Dorota Pasek
Paulina Pikulska
Radosław Rasiński

kontakt: festiwalliteratury@muzeumazji.pl

logotyp

PATRONAT:

logotyp

PATRONAT MEDIALNY:

logotyplogotyplogotyplogotyp

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO:

logotyp