WYDARZENIA
„Barwy holi”. Nowa wystawa czasowa | Wernisaż
WSTĘP: wolny
CYKL: Barwy Holi
21 listopada 2024 zapraszamy na wernisaż nowej wystawy czasowej. Barwy holi prezentuje największą w Europie i jedną z największych na świecie kolekcję malarstwa mithilskiego, którego centrum jest miejscowość Madhubani w Indiach.
Na wystawie będzie można zobaczyć tworzone przez kobiety malarstwo mithilskie z wczesnego okresu rozwoju tego gatunku na papierze (lata 70. i 80. XX w.), nazywanego „barwami holi” – od kolorowych proszków używanych podczas święta Holi, które wykorzystywano do produkcji farb. Wystawa potrwa do 1 czerwca 2025.
W Mithili, krainie położonej u podnóża Himalajów, rozwijały się sztuki i filozofia. Dziedzictwo tego regionu jest jednym z ciekawszych w Indiach. Przez wyłącznie ścienne i podłogowe, malarstwo mithilskie było domeną kobiet. Susza i klęska głodu w połowie lat 60. XX w. zapoczątkowały tam rewolucyjne zmiany. Malarstwo, do tej pory powstające na wewnętrznych ścianach domów, zaczęto przenosić na papier i popularyzować. Dzięki swojej sztuce kobiety stały się żywicielkami rodzin i wizytówką Mithili; doprowadziły do transformacji społecznych, których ślady są widoczne na obrazach.
Wystawa Barwy holi, wykorzystując różnorodne środki wyrazu i strategie aranżacyjne, przybliża pejzaż wizualny i kulturowy Mithili; prezentuje historię i kontekst społeczny malarstwa mithilskiego. Uruchamia wszystkie zmysły (wzrok, słuch, węch, dotyk, propriocepcję) by przygotować osoby zwiedzające na silne przeżycia estetyczne i zaprosić je na spotkanie ze sztuką o intensywnych barwach i wyrazistych formach.
Kuratorka: Barbara Banasik
Koordynatorka: Aleksandra Fudalej
Scenografia: Wojciech Cichecki
Identyfikacja wizualna: Tomek Głowacki
Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej Barwy holi.
Wydarzenie na facebooku.
Wstęp bezpłatny.