Model barki królewskiej Suphannahong
Dar Ambasady Królestwa Tajlandii, przekazany przez J.E. Ambasador, Panią Sansanee Sahussarungsi 4 kwietnia 2019 r.
4 maja 2019 roku na tron Królestwa Tajlandii wstąpił Rama X, Maha Vajiralongkorn z dynastii Chakri. To wyjątkowe wydarzenie, ponieważ ojciec nowego króla, Rama IX, panował rekordowo długo, ponad 70 lat. Większość żyjących dziś Tajów nigdy jeszcze nie była świadkami wspaniałych i długotrwałych uroczystości koronacyjnych.
Rozpoczęły się one po zakończeniu żałoby po śmierci poprzedniego monarchy i choć ich kulminacja przypadła na pierwsze dni maja, wiążą się z nimi kolejne ceremonie. Jedną z nich będzie procesja barek królewskich na rzece Chao Phraya, płynącej przez Bangkok, planowana na koniec roku. Procesje takie organizowane są z różnych ważnych okazji, jednak koronacyjna zapowiada się szczególnie imponująco. Uczestniczyć w niej będą bogato zdobione łodzie, budowane zgodnie z kilkusetletnią tradycją i na co dzień przechowywane w specjalnym muzeum.
Nazwa Suphannahong oznacza złotego ptaka z mitologii tajskiej. Jego głowa zdobi dziób najważniejszej królewskiej barki, wykonanej z potężnego pnia tekowego, malowanej złotą laką oraz inkrustowanej imitacjami klejnotów. Ubrani na czerwono wioślarze pracują w rytm bębna i śpiewu. Na barce tej, pod baldachimem, płynąć może tylko król w otoczeniu najbliższej rodziny. Obecnie używana Suphannahong pochodzi z 1911 roku.