Lalka teatralna przedstawiająca Hanumana
Co miesiąc kuratorzy Muzeum Azji i Pacyfiku starannie wybierają jeden szczególny obiekt reprezentujący obszary Azji Południowo-Zachodniej, Azji Centralnej, Mongolii i Indonezji.
Obiektem Miesiąca w marcu została Lalka przedstawia postać Hanumana, jednego z bohaterów indyjskiego eposu Ramajana, który jest podstawą wielu form teatralnych znanych w Azji Południowo-Wschodniej. Lalka ta została podarowana do zbiorów MAiP przez Ambasadę Królewską Tajlandii w Polsce z okazji pięćdziesiątej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Tajlandią.
Hanuman to biała małpa, minister Sugriwy, króla małp i wierny sługa Ramy – głównego bohatera eposu, któremu pomaga w odnalezieniu i uwolnieniu jego porwanej żony. Jest to więc postać pozytywna, przedstawiana zazwyczaj z białą twarzą.
Elementy lalki wykonane są z gliny i drewna, oraz połączone ze sobą w sposób umożliwiający poruszanie nimi za pomocą systemu sznurków i drążków, które ukryte są pod ozdobnym strojem. Ta skomplikowana konstrukcja pozwala na poruszanie nawet poszczególnymi palcami dłoni. Lalka animowana jest przez trzy osoby. Jedna porusza głową i prawą ręką, druga lewą ręką, a trzecia stopami. Wymaga to od nich dużego doświadczenia i wzajemnego zrozumienia, aby ruch lalki był płynny i dobrze skoordynowany. Pierwszym twórcą tego typu lalek był Krae Saptawanit, który w 1901 r. zainicjował powstanie nowego rodzaju teatru zwanego Hun Lakhon Lek. Jednym z jego następców jest Surin Yangkhiawsod, twórca prezentowanej lalki.
Fot. Łukasz Brodowicz/MAiP
Lalka przedstawiajaca postać Hanumana
Twórca: Surin Yangkhiawsod
Tajlandia
2021-2022
Wysokość: 90 cm
glina, tkaniny, drewno
Dar Ambasady Królestwa Tajlandii w Polsce
MAP 22184