Ozdobny grzebień wykonany z szylkretu
Co miesiąc kuratorzy Muzeum Azji i Pacyfiku starannie wybierają jeden obiekt reprezentujący poszczególne części nowej ekspozycji stałej „Podróże na wschód” prezentującej obszary Azji Południowo-Zachodniej, Azji Centralnej, Mongolii i Indonezji.
Obiektem Miesiąca w październiku został ozdobny grzebień wykonany z szylkretu.
Jego górna część udekorowana jest ażurowo wyciętymi motywami. Na środku znajduje się figura przypominająca człowieka – być może symbolizująca przodka. Po jego obu stronach umieszczone są antytetycznie po dwa konie, każdy z kogutem na grzbiecie. Wizerunki koni i kogutów często zdobią przedmioty wykonywane przez mieszkańców Sumby. W tej kulturze koń jest symbolem dobrobytu.
Tego typu grzebienie noszone były przez kobiety z Sumby jako dekoracje na głowach. Wpinane były tak, aby ich górna, dekorowana część wystawała ponad głowę kobiety i wyglądała niczym korona.
Grzebienie wykonywane były z szylkretu, czyli rogowych płytek pokrywających pancerz żółwia szylkretowego. Wyroby z szylkretu cieszyły się popularnością w wielu regionach świata ze względu na ich piękną barwę. Niestety przyczyniło się to do zabijania żółwi w celu pozyskania ekskluzywnego i drogiego materiału. Obecnie żółw szylkretowy uznany jest za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem.
Grzebień z szylkretu
Indonezja, Sumba
1970 r.
szylkret
15 x 13,5 x 6,5 cm
MAP 22063
Fot. Łukasz Brodowicz / MAiP