Manuskrypt Koranu

Co miesiąc kuratorzy Muzeum Azji i Pacyfiku starannie wybierają jeden obiekt reprezentujący poszczególne części naszej nowej ekspozycji stałej „Podróże na wschód” przez kultury Bliskiego Wschodu, Azji Centralnej, Mongolii i Indonezji, na którą zaprosimy Państwa już w 2022 roku.

Obiektem Miesiąca w marcu został rękopiśmienny fragment Koranu, świętej księgi islamu.

Według tradycji islamu, w 610 r. Prorokowi Mahometowi po raz pierwszy objawił się anioł o imieniu Dżibril (Gabriel). Anioł odwiedzał Mahometa przez ponad 20 lat, dyktując mu Koran, którego autorem jest sam Bóg. Koran należy studiować i recytować tylko po arabsku, czyli w języku, w jakim, zgodnie z tradycją, został objawiony Prorokowi. Dostępne są jego liczne przekłady, jednak ze względu na duży wpływ tłumacza na formę końcową są one uznawane za interpretacje słów Koranu lub formę przybliżenia treści księgi, a nie za święty tekst.

Tekst Koranu składa się z 114 sur. Prezentowany rękopis zawiera fragment 37 sury (Szeregi), 38 (Sad) i fragment sury 39 (Grupy).

Manuskrypt jest wykonany z papieru oprawionego w skórzane okładki. Tekst został spisany kursywnym stylem nasch, który charakteryzuje się prostą formą znaków. Jest on jednym z najbardziej popularnych krojów pisma stosowanego w kaligrafii arabskiej.

Podstawowy tekst naniesiono czarnym tuszem, przy czym tytuły kolejnych sur są złote. W tekście umieszczono także dodatkowe litery w kolorze czerwonym, będące oznaczeniami recytacyjnymi. Kolejne wersety oddzielone są od siebie pozłacanymi ornamentami w formie dysku, który dodatkowo na brzegach i w środku zdobiony jest czerwonymi i niebieskimi kropkami. Całość tekstu ujęta jest w złoto-czerwone ramki.

Rękopis otwiera charakterystyczna dla Koranu złota iluminacja. Z kolei na stronie 5. znajduje się ornament w kształcie wici roślinnej. Zdobienia sugerują, że jest to manuskrypt osmański (Turecki) pochodzący z XVIII lub XIX wieku.

Obiekt został zakupiony na aukcji sztuki starożytnej organizowanej przez dom aukcyjny Gorny & Mosch w Monachium za pośrednictwem Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk.

Manuskrypt Koranu
XVIII/XIX wiek
Turcja
tusz, papier, skóra
23×15 cm
9 kart

MAP 22179

fot. Łukasz Brodowicz