Badania paleoekologiczne rękopisów na liściach palmowych ze zbiorów MAiP
Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie nawiązało współpracę z Centrum Badań Kultur Rękopiśmiennych (the Centre for the Study of Manuscript Cultures) z Uniwersytetu w Hamburgu (Niemcy).
Prof. Agnieszka Helman-Ważny i dr Anastasia Poliakova wizytują Muzeum w celu przeprowadzenia badań paleoekologicznych i analizy rękopisów na liściach palmowych znajdujących się w naszych zbiorach.
Dr Anastasia Poliakova pobrała próbki z rękopisów na liściach palmowych by ustalić, w jaki sposób karty zostały wykonane. W swoich badaniach Dr Poliakova wykorzystuje analizę mikroskopową i paleoekologiczną w celu identyfikacji rodzajów roślin użytych do wytworzenia podłoży piśmienniczych badanych rękopisów.
Zdigitalizowana kolekcja manuskryptów i ksiąg drukowanych
Kolekcja zdigitalizowanych manuskryptów i ksiąg drukowanych z Muzeum Azji i Pacyfiku składa się obecnie ok. 200 obiektów. Są to m.in. największe w Polsce zbiory ksiąg tybetańskich, birmańskich i indonezyjskich oraz pojedyncze egzemplarze manuskryptów z innych rejonów Azji. Na szczególną uwagę zasługują albumy malarskie oraz drzeworyty z Chin i Japonii.
Większość kolekcji stanowią rękopisy pisane czarnym tuszem na papierze lub ryte na powierzchni liści palmowych. Część tybetańskich tekstów buddyjskich jest drukowana techniką ksylografii (drzeworytu) lub rzadziej ruchomą czcionką.
W zależności od miejsca pochodzenia, księgi wykonano z ręcznie czerpanego papieru, liści palmowych, kory, bambusowych deszczułek, pergaminu lub złoconego lakowanego płótna albo miedzi.
Wszystkie manuskrypty ze zbiorów Muzeum Azji zostały zdigitalizowane i znajdują się na stronie https://manuskrypty.muzeumazji.pl/
Dr Anastasia Poliakova
Pracuje w Centrum Badań Kultur Rękopiśmiennych na Uniwersytecie w Hamburgu jako pracownik naukowy w projekcie Badania paleogenomiczne obiektów piśmienniczych różnego pochodzenia. Jest autorką pracy doktorskiej Roślinność, klimat, dynamika pożaru i wpływ ludzki na Jawie i Południowym Kalimantanie na podstawie wniosków pochodzących z pyłków, sporów i złoży węglowych w Morzu Jawajskim z późnego holocenu, obronionej na Uniwersytecie w Gottingen. Realizuje niezależne badania z archeobotaniki i paleoekologii.
Dr Agnieszka Helman-Ważny
Jest bibliologiem i badaczem papieru. Publikowała monografie i artykuły o historii, regionalnej produkcji i użytkowaniu papieru oraz książek w Tybecie i Azji Centralnej (Archeologia książek tybetańskich, Brill, 2014). W swojej pracy wykorzystuje własne doświadczenie oraz interdyscyplinarne metody współpracy z prywatnymi kolekcjonerami, muzealnymi kuratorami i tybetańskimi rzemieślnikami. Stosując nowoczesne technologie do identyfikacji i datowania przednowoczesnych, nie-zachodnich rękopisów (np. rękopisów z Dunhuang) bada gatunki papieru.